Bezpieczne place zabaw: co zrobić, by dziecko dobrze się rozwijało

bezpieczne place zabaw
bezpieczne place zabaw

Dzieci muszą się bawić. To zdecydowanie najskuteczniejszy sposób na to, by rozwijały swoje zdolności psychomotoryczne, a także społeczne. Dobrym pomysłem jest ustawienie placu zabaw w ogrodzie.

Place zabaw: dobierz odpowiedni model

Jest tak duży asortyment produktów, że bez większych problemów można dobrać ze dwa trzy urządzenia, które zainstalujemy nieopodal domu. Ważne jest, by nie kierować się tylko i wyłącznie ceną, a zwracać uwagę również na wiele innych czynników. Bezpieczne place zabaw powinny być przede wszystkim wykonana z dobrej jakości materiałów. Ważne jest, by były one odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, a także na uszkodzenia mechaniczne. Warto jest też zwrócić uwagę na sposób pielęgnacji. Sprzęty powinny mieć taką strukturę, żeby łatwo było je domyć. W ten sposób przez cały czas będą wyglądały jak nowe. Należy też zastanowić się, czy produkt jest zgodny z rygorystycznymi normami europejskimi. Dzięki temu zyskamy pewność, że zapewniamy dziecku optymalne warunki do rozwoju. Chińskie produkty są znacznie gorszej jakości. Szybciej się eksploatują i często trzeba je wymieniać. Poza tym mogą zawierać toksyczne i niebezpieczne dla zdrowia składniki. Oprócz tego bezpieczne place zabaw powinny być kolorowe, żeby pomóc w rozwijaniu dziecięcej wyobraźni.

Nauka poprzez zabawę

Podczas zabawy maluch jest uczy się wielu rzeczy. Producenci zabawek coraz większą uwagę zwracają właśnie na to, by rzeczy dla dzieci miały walory edukacyjne. Już nawet trzymiesięczne niemowlęta mają dedykowane grzechotki, które pobudzają wiele zmysłów równocześnie. To pomaga im szybciej nabywać nowych umiejętności. Starsze maluchy korzystają z innych akcesoriów, w których jest kładziony nacisk na zdolności logicznego myślenia i koordynację ruchową. Nieocenioną pomocą w rozwoju są zabawy na świeżym powietrzu. Place zabaw umożliwiają rozwój zdolności motorycznych. W trakcie wspinanie się na drabinkach dzieci muszą przełamywać swoje słabości. Dobrze jest też zaprosić do wspólnego spędzania czasu rówieśników. To dobry sposób na rozwój umiejętności społecznych. Plac zabaw to pierwsze miejsce, w którym maluch poznaje różne role społeczne, uczy się bawić w grupie. Przekonuje się, że działając razem można osiągnąć znacznie więcej niż w pojedynkę. To ważne, bo to czego dziecko nauczy się teraz, później będzie tylko rozwijało. Dzieci, które są odizolowane od innych w przyszłości nie będą potrafiły współpracować z innymi, a często jak dorośli zmuszeni będą do kończenia specjalistycznych kursów z tzw. umiejętności miękkich.

Leave a comment