Budżet obywatelski – czym jest i na czym polega?

budżet obywatelski
budżet obywatelski

Pojęcie budżetu obywatelskiego pojawiło się w naszej rzeczywistości całkiem niedawno. Inne określenie to budżet partycypacyjny. Czym więc jest to zjawisko? Na to oraz inne pytania znajdziesz odpowiedzi w tym teksćie.

Co to jest budżet obywatelski?

Aby jak najkrócej wyjaśnić, czym jest taki budżet partycypacyjny czy obywatelski, należy powiedzieć, że jest to możliwość, aby to mieszkańcy danego obszaru decydowali samodzielnie, na co wydawana jest większa lub mniejsza część budżetu danej jednostki administracyjnej. Jest to forma zachęcenia obywateli do partycypacja w życiu publicznym danego miasta, osiedla czy dzielnicy.

Historia tego zjawiska

Pierwsze budżety obywatelskie pojawiły się zupełnie niedawno w polskich miastach. Należy bowiem dodać, że najczęściej stosowane są one w gminach i miastach. W większości przypadków polega to na tym, że władze danej jednostki samorządu terytorialnego przeznaczają jakąś część rocznego budżetu na ten właśnie cel. Jak duży jest budżet obywatelski w danej gminie, zależy zazwyczaj od zamożności danej gminy i jest to wartość bardzo różna w różnych miastach. Często też określany jest zakres przedmiotowy wydatków, na jakie mogą być przeznaczone środki z takiego budżetu. W niektórych przypadkach mieszkańcy mają do wyboru inwestycje z określonej listy, a w innych jest całkowita dowolność. Często zakres inwestycji jest ograniczony wielkością kwoty przeznaczonej w danej lokalizacji. O tym, na co zostanie przeznaczony budżet obywatelski decydują mieszkańcy w głosowaniu. Wcześniej jednak składają wnioski. Bardzo często poszczególne budżety rozdzielone są pomiędzy osiedla lub dzielnice, ewentualnie okręgi. Na każdy z nich zazwyczaj przypada równa kwota. Mieszkańcy zgłaszają propozycje do budżetu, które są weryfikowane przez władze miasta pod katem wykonalności. Gdy lista jest gotowa budżet obywatelski jest głosowany. Najczęściej w ranach budżetu obywatelskiego wykonywane są nieduże inwestycje typu: ulice chodniki, parki, skwery, palce zabaw itp. Budżet tego typu to dobra promocja postaw obywatelskich, dzięki którym mieszkańcy mobilizują się i mają większą świadomość tego, jak wiele zależy od ich zaangażowania w sprawy lokalnej społeczności. Należy się spodziewać, ze rozwiązanie to będzie w kraju coraz popularniejsze.

Be the first to comment on "Budżet obywatelski – czym jest i na czym polega?"

Leave a comment