Budżet obywatelski plac zabaw – w jaki sposób to zrobić?

plac zabaw

Obecnie bardzo często zdarza się, iż w szczególności w większych miejscowościach brakuje miejsca do zabaw dla dzieci. Nic w tym dziwnego, ponieważ sprzęty na placach zabaw często nie są konserwowane i po pewnym czasie po prostu się pasują. Niestety władze coraz rzadziej zastępują takie sprzęty na placach zabaw nowymi, z tego powodu wiele dzieci nie ma gdzie się bawić. Zatem co można zrobić w tej sytuacji? Czy możemy w jakiś sposób wpłynąć na wybudowanie nowego plac zabaw dla dzieci? http://budzet-obywatelski.pl/

Nowe place zabaw dla dzieci poszukiwane

Coraz częściej zdarza się, że małe dzieci nie mają się gdzie bawić. Nic w tym dziwnego, ponieważ coraz częściej znikają miejsca przyjazne małym dzieciom i są one zastępowane przez inne inwestycje. Jednak nie powinniśmy zapominać także o tym, że place zabaw bardzo rzadko są modernizowane. Z tego powodu jeżeli elementy wyposażenia nie są odpowiednio konserwowane oraz modernizowane, na skutek działania różnorodnych czynników po prostu się psują. Dlatego warto zadbać o to, aby nasze dzieci miały odpowiednie miejsce do zabawy. Przede wszystkim powinno być ono nie tylko atrakcyjne, ale również bezpieczne. Zatem gdzie można znaleźć takie miejsce?

Odpowiednie miejsce do zabawy dla dzieci

Zdecydowanie wybór różnego rodzaju placów zabaw jest bardzo duży w większych miastach. To właśnie tam dzieci bez problemu mogą znaleźć odpowiednie miejsce do zabawy. Coraz częściej zdarza się, że duże miasta mają po prostu więcej pieniędzy na modernizację takich rzeczy. Problem może pojawić się w mniejszych miejscowościach, gdzie pieniędzy na takie inwestycje nie jest zbyt dużo. Zatem co możemy zrobić w takiej sytuacji?

Niewielu mieszkańców ma świadomość, jednak ludzie także mają duży wpływ na to, na jaki cel zostaną przeznaczone pieniądze z budżetu. Z pewnością mieszkańcy nie mogą decydować, gdzie dokładnie zostanie ulokowana większość pieniędzy na dany rok, jednak mogą decydować o niewielkiej jej części. Tak zwany budżet obywatelski staje się coraz bardziej popularny. Coraz więcej mieszkańców spotyka się razem i ustala, na co dokładnie chcą przeznaczyć kwotę, którą proponują im władze.

Budżet obywatelski plac zabaw dla dzieci

To właśnie budżet obywatelski plac zabaw może także wybudować, jeżeli tylko większość mieszkańców zgodzi się na tego typu inwestycje. Wbrew pozorom plac zabaw z budżetu obywatelskiego nie jest wybudować tak trudno, ponieważ jak już wcześniej wspomniano jest coraz mniej miejsc, gdzie dzieci mogą się bawić swobodnie, a przede wszystkim w pełni bezpiecznie.

Aby móc decydować o części pieniędzy, która będzie w danym roku przeznaczona na konkretne cele, należy przede wszystkim powołać odpowiedni zespół. Jest to tak zwany zespół do spraw budżetu obywatelskiego. To właśnie dzięki temu możemy bardziej zaangażować się w życie naszego miasta, a tym samym mieć realny wpływ na to, jakie inwestycje są w nim przeprowadzane. Z pewnością jest to także na rękę władzom miasta, ponieważ mieszkańcy stanowią wyborców, którzy pod koniec kadencji dokonują oceny panujących władz i na tej podstawie w kolejnych wyborach przyznają im znów głosy lub też nie. Powołanie takiej grupy na pewno sprawi, że budżet obywatelski plac zabaw będzie znacznie mniej odległą inwestycją.

Niewielu mieszkańców zdaje sobie sprawę z tego, jednak mogą oni mieć realny wpływ przykładowo na inwestycje w mieście lub też w gminie. Przykładowo można mieć wpływ na budżet obywatelski plac zabaw, który może zostać wybudowany za pieniądze gminy lub też miasta. Wystarczy jedynie na spotkaniach interesować się dodatkowymi środkami, które mieszkańcy mogą przeznaczyć na wybrany przez siebie cel. Warto pamiętać, iż w wielu miejscowościach potrzeby mieszkańców mogą być bardzo zróżnicowane. Przykładowo coraz częściej zdarza się, że bardziej niż nowy plac zabaw będzie potrzebna modernizacja chodnika. Jednak powinniśmy pamiętać o tym, że właśnie inwestycje w place zabaw są coraz częstsze, ponieważ na wiele modernizacji w gminach oraz miastach władze pozyskują dodatkowe środki z Unii Europejskiej.

Be the first to comment on "Budżet obywatelski plac zabaw – w jaki sposób to zrobić?"

Leave a comment