Budżet obywatelski plac zabaw: wybierz mądrze inwestycje w twojej dzielnicy

budżet obywatelski plac zabaw

Budżet obywatelski inaczej nazywany również partycypacyjny jest coraz popularniejszą formą w naszym kraju. Samorządy przekazują część budżetu do dyspozycji dla mieszkańców, którzy zazwyczaj w tajnym głosowaniu, mogą zdecydować jakie inwestycje zostaną dzięki tym pieniądzom wykonane.

Dowiedz się, czy masz wpływ na budżet

Zazwyczaj, gdy władze miasta lub gminy postanawiają wprowadzić w życie budżet obywatelski informują o tym mieszkańców przez lokalne media lub informacje przekazywane do domów. Wszystko po to, żeby jak najwięcej osób dowiedziało się o takiej możliwości i mogło się wypowiedzieć na temat swoich potrzeb i pomysłów. Jeśli jednak do tej pory nie słyszałeś, że w twoim mieście działa coś takiego, nie oznacza to, że nie może zacząć. Wystarczy udać się do stosownego urzędu i złożyć podanie w tym temacie. Nad twoim wnioskiem musi pochylić się wtedy rada miasta lub gminy i ustosunkować się do niej. Bardzo często jest to dobry impuls do działania dla władzy. Im bardziej zaangażowani są mieszkańcy w życie swojej okolicy, tym większa jest świadomość przy wyborach i innych działaniach obywatelskich. Następnie ustalany jest proces, w jakim będą przeprowadzone decyzje odnośnie wyboru inwestycji.

Pomyśl, co będzie dla ciebie najlepsze

Pierwszym etapem jest zazwyczaj zgłaszaniem przez mieszkańców propozycji na co można wydać pieniądze przeznaczone na budżet obywatelski plac zabaw jest tutaj często wskazywaną rzeczą, ze względu na to, żeby dzieci miały się gdzie bawić. Następnie wyłania się te najbardziej popularne i poddaje się w głosowanie. Dobrą praktyką samorządów jest dzielenie budżetu na poszczególne dzielnice, żeby w każdej mogło powstać coś nowego, czego życzą sobie mieszkańcy. Możesz wykorzystać tą akcję, aby powstało to, na czym ci zależy. Jeśli chcesz, żeby w ramach tego, że jest budżet obywatelski plac zabaw nowy pojawił się na twoim osiedlu, powiedz o tym swoim sąsiadom. Jeżeli będą się z tym zgadzać, na pewno będą popierać i głosować na wybraną przez ciebie inwestycje. Warto więc przekonać innych do swojego pomysłu, ponieważ są one wybierane według liczby głosów, działa tu po prostu demokracja: im więcej osób czegoś chce, tym większe prawdopodobieństwo, że zostanie wykonane.

Be the first to comment on "Budżet obywatelski plac zabaw: wybierz mądrze inwestycje w twojej dzielnicy"

Leave a comment