Czy fornir to jeszcze jest drewno naturalne, czy już nie?

forniry egzotyczne

Czy fornir to jeszcze jest drewno naturalne, czy już nie? Czy prawdą jest, że fornir jest doskonałą alternatywą dla drewna naturalnego? I co to jest płyta fornirowana – te i wiele innych pytań przed kupnem mebli zadają klienci w sklepach meblarskich. Warto znać odpowiedzi wcześniej.

Czym jest płyta fornirowana?

Jak powstaje płyta fornirowana? Płyta fornirowana to nic innego jak połączenie za pomocą kleju cienkiego forniru z płytą wiórową, MDF, sklejką, może to być również płyta stolarska albo cienka płyta pilśniowa tak zwana płyta twarda. Całość zostaje następnie sprasowana pod wysokim ciśnieniem. Co uzyskujemy dzięki takiej obróbce? Przede wszystkim w wyniku produkcji tego typy płyty uzyskuje się bardzo dokładną imitację drewna, która powstaje na dużych powierzchniach. Dzięki tej technologii można także wyeliminować podstawowe wady drewna. Takimi naturalnymi wadami drewna są przede wszystkim sęki, spękania. Mogą też być szpary czy przebarwienia. Dzięki takiemu materiałowi bazowemu jak płyty na przykład MDF można wykonać płyty fornirowane różnej grubości. Forniry do płyt fornirowanych to forniry naturalne z drzew pospolitych czy forniry egzotyczne z drzew, które są spotykane w odległych zakątkach niemal całego świata. Choć najbardziej popularne forniry egzotyczne pochodzą z drzew afrykańskich. Płyty fornirowane stosowane są do produkcji frontów szafek, szaf, blatów oraz mebli, które mają zdecydowanie podwyższony standard i które powinny imitować naturalne drewno. Taka płyta jest doskonałą alternatywą dla drewna naturalnego, ponieważ jest bardziej odporna od niego na wypaczenie się, kurczenie itp.

Fornir powstaje z naturalnego drzewa

Forniry egzotyczne powstają z drewna. Są to bardzo cienkie paski (arkusze drewna) cięte z drzewa, które następnie są poddawane technologicznej obróbce. Fornir może być naturalny – wtedy posiada naturalne wady drewna, czyli skazy, rysy, dziurki lub odpowiednio modyfikowany, gdzie usłojenie jest idealne, podobnie odcień płyty oraz brak naturalnych skaz drewnianych. Sam fornir może być jak najbardziej alternatywą dla naturalnego drewna.

Be the first to comment on "Czy fornir to jeszcze jest drewno naturalne, czy już nie?"

Leave a comment