Jak poprawnie nałożyć okleiny egzotyczne na nasze ściany lub meble?

okleiny egzotyczne

Chcesz odmienić wygląd swojego mieszkania i postanowiłeś zainwestować w okleiny, które sprawią, że meble lub ściany otrzymają zupełnie nowe życie? Pamiętaj, aby odpowiednio się do tego przygotować i zrobić to dobrze, bo w przeciwnym przypadku może to wyglądać bardzo nieestetycznie. O czym warto pamiętać?

Odpowiednie przygotowanie powierzchni to podstawa

Przede wszystkim miejsce, na które będziemy naklejać musi być bardzo gładkie, beż żadnych wystających elementów czy wypustek. Jeśli będziemy przyklejać ją na szafkę, pamiętajmy aby wcześniej zdemontować klamki, miejsce na nie przygotujemy po klejeniu. Widząc, że powierzchnia jest chropowata, możemy ją wyrównać papierem ściernym. Najważniejsze jest jednak, żeby była dobrze oczyszczona i osuszona. Następnie należy ją odtłuścić, żeby okleiny egzotyczne dobrze się na niej trzymały. Do tego najlepiej jest zdemontować na przykład drzwiczki, jeśli jest taka możliwość. W pionie zawsze trudniej nakłada się okleinę niż w poziomie. W sklepach jest ona dostępna najczęściej w gotowych arkuszach, zdarza się, że mamy możliwość zamówienia dokładnego wymiaru, jest to jednak droższe rozwiązanie.

Przyklej arkusze bardzo dokładnie

Jeżeli nasze okleiny egzotyczne są w gotowych arkuszach, to musimy je przyciąć do powierzchni, na którą będą przyklejane. Albo odrysowujemy kształt na wewnętrznej stronie arkusza, albo możemy dokładnie zmierzyć nasz element i narysować go na nim, zachowując odpowiednie wymiary. Musimy przy tym być bardzo dokładni, żeby nie okazało się, że część zostanie pusta, z powodu złego odmierzenia albo obcięcia. Delikatnie obcinamy okleiny nożyczkami lub wycinamy nożykiem do tapet i możemy zabrać się do klejenia. Warto poprosić o pomoc drugą osobę, ponieważ odklejać warstę ochronną najlepiej jest stopniowo. Przyklejamy kawałek i gładzimy do czasu, kiedy znikną z niej wszystkie bąbelki powietrza, następnie odklejamy kolejny fragment, przykładamy i gładzimy. Jeżeli zdecydujemy się odkleić całą folię i od razu nałożyć nie ma szans, żeby nie pojawiło się pod nim powietrze. Po tak skończonej pracy nożykiem obcinamy nadmiar okleiny. Następnie możemy również naciąć miejsca, gdzie za chwilę będzie montować z powrotem klamki. Element jest od razu gotowy do użycia, ponieważ nie trzeba czekać na żadne schnięcie.

Be the first to comment on "Jak poprawnie nałożyć okleiny egzotyczne na nasze ściany lub meble?"

Leave a comment