Plac zabaw: sposób na budowanie dobrych relacji w rodzinie

plac zabaw
plac zabaw

Rozwój dzieci jest bardzo ważny. Dobre relacje w rodzinie mają bardzo duży wpływ na ten obszar. Dom to pierwsze miejsce, w którym dziecko uczy się ról społecznych, dowiaduje co może, a czego nie. Dobre układy z mamą i tatą zapewniają poczucie bezpieczeństwa i dają podwaliny do tego, by w przyszłości radzić sobie z wieloma problemami.

Wspólne zabawy: zobacz, jak wiele możesz zaoferować dziecku…

Czas spędzany razem z opiekunami jest na wagę złota. Dzięki temu maluch kształtuje swoje zdolności emocjonalne i ruchowe. W trakcie zabawy uczy się podstawowych ról społecznych, a także zachowania w grupie. Nie bez znaczenia jest poczucie stabilizacji. W pierwszym okresie życia rodzice są dla dziecka całym światem. Jeśli w tym czasie opiekunowie będą mu poświęcać sporo uwagi, to później w dorosłym życiu taki człowiek będzie dużo pewniejszy siebie i lepiej poradzi sobie z przeciwnościami losu. Łatwiej będzie znosił porażki. Plac zabaw to świetne miejsce, by pobyć razem, bo przy okazji zadbamy o rozwój motoryki. Pociecha musi się wspinać po drabinkach, huśtać – to wszystko wymaga dobrej koordynacji ruchowej, uczy jak zachować równowagę. Godzinny pobyt na dworze daje nieraz lepsze efekty niż przymusowe ćwiczenia, bo chcąc pokonać daną przeszkodę trzeba się zmierzyć z własnymi słabościami. Motywacje do osiągnięcia celu są znacznie większe podczas zabawy.

Plac zabaw zamiast komórki

Obecnie panuje moda na to, by maluchy bawiły się komórkami, tabletami. W ten sposób rodzice zyskują trochę czasu dla siebie. Niestety, takie działanie jest krótkowzroczne, bo dzieci nie powinny spędzać w ten sposób czasu. Brak dostępu świeżego powietrza, szkody dla wzroku – to tylko niektóre elementy, które powinny całkowicie zniechęcić do korzystania z mobilnych urządzeń. Psychologowie zwracają jeszcze uwagę, że podczas gier, czy oglądania telewizji wszystko jest podane jak na tacy. Pociecha nie ma okazji, by rozwijać wyobraźnię, kiedy nie musi się nad niczym zastanawiać. Zdecydowanie lepszym pomysłem są zabawy na świeżym powietrzu, podczas których maluch uczy się nowych rzeczy. plac zabaw to świetne miejsce na wspólnie spędzany czas. Tym bardziej, że place zabaw oddawane do użytku są kolorowe i bezpieczne. Wykonanie z trwałych materiałów pozwala na bezpieczne korzystanie z urządzeń przez wiele lat. Ponadto nowoczesne miejsca zabaw dla dzieci pobudzają kreatywność i pozytywnie wpływają na twórcze myślenie. To zdecydowanie bardziej inspirujące niż gry na komórkach, które poza tym, że zajmują dzieci nie wnoszą niczego więcej w ich życie.

Leave a comment