Złamany ząb, a leczenie kanałowe Tychy

Miałeś wypadek na rowerze i złamałeś ząb. Bardzo niekorzystnie, gdyż linia złamania przebiega przy samym dziąśle. Oznacza to, że niemożliwa jest zwykła odbudowa zęba przy pomocy wypełnienia kompozytowego. Czeka Cię wizyta u stomatologa i leczenie kanałowe Tychy. Najpierw zostanie wykonane zdjęcie rentgenowskie, by się upewnić, że nie ma większych szkód i ząb jest jeszcze do uratowania.

Jakie kroki podejmie stomatolog?

Lekarz znieczuli ząb, usunie nerw a następnie wyczyści, opracuje i przygotuje kanał na wypełnienie z masy o nazwie gutaperka. Do opracowywania kanałów są dostępne pilniczki ręczne lub całe systemy narzędzi maszynowych ze stopu niklu i tytanu. Dobrze jest, gdy leczenia można dokonać przy użyciu mikroskopu, wtedy lekarz ma lepsze pole widzenia na te małe struktury, jakie są w zębie. Sytuacja, gdy pracuje się z nerwem żywym, jest najkorzystniejsza dla pacjenta i całej procedury. Wystarczy wtedy jedna wizyta na przeprowadzenie leczenia. Po zakończeniu trzeba jeszcze przygotować ząb pod koronę protetyczna, czyli najpierw umieścić sztyft w przeleczonym kanale, odbudować zniszczoną koronę zęba, wziąć odpowiedni wycisk i przesłać go do pracowni protetycznej, gdzie zostanie wykonana korona.

Inne przypadki

Zdarzają się jednak i inne sytuacje, gdy na przykład z powodu zaawansowanej próchnicy nerw obumarł a przy wierzchołku korzenia powstał ropień. Zazwyczaj wtedy możliwe jest rozwiercenie zęba i dotarcie do systemu kanałów bez znieczulenia, a po otwarciu, z kanału wypłynie ropa. W takiej sytuacji niekiedy konieczna jest dodatkowo terapia antybiotykowa, by zwalczyć bakterie ropotwórcze. Dopiero w drugim etapie można zająć się kontynuacją leczenia lub rozpocząć leczenie kanałowe Tychy. Tu też konieczne jest opracowanie systemu kanałów zęba, oczyszczenie ich i wielokrotne płukanie, aby następnie wypełnić je gutaperką i zaopatrzyć wypełnieniem kompozytowym lub koroną.
Niezależnie od tego, jak nieprzyjemne jest to leczenie kanałowe Tychy, gdy jest konieczne, trzeba mu się poddać. Alternatywą do niego jest resekcja wierzchołka korzenia lub usunięcie zęba, co może być znacznie bardziej nieprzyjemne.

Leave a comment